top of page
  • Martin Kadubec

Zkoušky a pásky

Aktualizováno: 3. 2. 2022

Nejčastější typ dotazu:

Děti by chtěly skládat zkoušky. V současné době mají bílo žlutý pásek. Co by měly zvládat na získání žlutého pásku? Jsou nějaké termíny, kdy se dělají zkoušky?

Toto je nejčastější dotaz, který nám zasíláte, tak se trošku rozepíši a vložím základní informace a videa, abyste věděli, co je k tomu třeba. Je mi jasné, že když jste s judem začali před pul rokem či před rokem, tak je tento postup pro Vás naprosto neznámý.


V textu níže jsou základní informace pro získání žlutobílého - 6/5KYU a žlutého pásku - 5KYU.


Výkonnostní stupeň - pásek vypovídá o technické dovednosti dítěte a dovednosti zápasit, ne o tom jak dlouho dělá judo.


Např. když na oddílových závodech jde zápasit dítě s bílým páskem, vím dobře, že neumí padat a nechám ho vždy zápasit na zemi.


Žlutý proužek znamená, že už umí základní techniky v postoji a umí dostatečně dobře padat.


Pokud má judista už žlutý pásek, znamená to pro mne, že umí perfektně padat a vždy se musí prát v postoji.Kdy se dělají zkoušky


Zkoušky se dělají dle dovedností dětí, celý rok.

Např. pokud dítě nestihlo udělat zkoušky v posledním školním roce - např. kvůli nemoci, lockdownu, tak je udělá hned v září třeba.


Děti, které chodí na tréninky 3x týdně - prostě judem žijí, tak také dělají zkoušky dříve, než děti, které chodí na trénink jednou za 14 dnů a spíše si popovídat než makat.


Hlavní zkouškové období je vždy koncem školního roku (duben, květen, červen), děti, které se účastní víkendových akcí, dělají zkoušky obvykle (únor, březen) dříve právě na těchto víkendových akcích, protože techniky umí dříve než ostatní.Detailně zkoušky dle Českého Svazu Juda.

  1. Všeobecné podmínky pro složení vyššího výkonnostního stupně. https://www.czechjudo.org/Files/1/Documents/kolegium_danu/zkusebni_rad/2016-Zkusebni_rad_1cast.pdf

  2. Zkušební řád: https://www.czechjudo.org/Files/1/Documents/kolegium_danu/zkusebni_rad/2016-Zkusebni_protokol.pdfZákladní podmínky pro možnost zkoušky a získání vyššího stupně.

  1. Disciplína a soustředěnost.

  2. Minimální doba mezi zkouškami je 8 měsíců.

  3. Základní japonský slovník (Hajime, mate, mae ukemi, uširo ukemi, kuzuši, kesa gatame, yoko, goši, aši, waza, osajkomi, toketa, a další). Slovíčka s dětmi probíráme každou hodinu téměř.

  4. Základní gymnastika - kotouly, hvězdy atd.

  5. Minimum 5 kliků - to je opravdu málo, ale některé děti to nezvládnou. Pokud dítě nedokáže udělat klik, je jasné, že nedokáže udělat žádnou z technik goši waza.

  6. Pády - naprostá priorita pokud se dítě bojí padat nemůže dělat zkoušky.

  7. Techniky v postoji a na zemi - viz. zkušební řád.


Níže jsou základní techniky na žlutobílý a žlutý pásek.
Zem - co je nutno umět na žlutobílý pásek. Jen pro představu.Co je únik na zemi (nejzákladnější únik z kesa gatame):Co je kontr.Co je kombinace:


Co je vychylování - KUZUŠI


Na žlutý pásek musí všechny techniky umět za pohybu.


Na oranžový pásek jsou již mnohem náročnější techniky a vše za pohybu na obě strany.

Jiné nepovinné techniky, které děti obvykle znají na žlutý pásek a vyšší
bottom of page