top of page
  • Martin Kadubec

Parkur

Aktualizováno: 9. 9. 2023

Je vhodný pro moje dítě? Není nebezpečný? Od kolika let? Jaký je přínos Parkuru?


Co je parkur a jak vznikl, k čemu je vhodný.

Je to metoda tréninku, která nám umožňuje překonávat překážky v městském i přírodním terénu. Je to umění skoku, letu, pronásledování, útěku a cílem pro mnohé je zažít a umět něco naprosto neobvyklého.

Tento systém byl a stále je v armádě naprostou nutností a všichni vojáci prochází tréninkem v rámci přijímače (ačkoli v armádě tomu neříkáme parkur, ale běh přes překážky). Běh přes překážky ale nezní tak cool, jako PARKOUR. :)


Výhody a bonusy parkuru:

- je velmi zábavný a v dnešní době tzv. trendy

- pro děti velmi přirozený styl pohybu (skákání přes překážky)

- pod dobrým vedením, může být velmi prospěšný

- je to skvělé pokračování juda, či gymnastiky - když už začne být stále opakující se pohyb rutinním až nudným

- je skvělým doplňkem k judu a gymnastice

- může být životní cestou (celoživotní styl tréninku)


Nevýhody parkuru:

- vysoké riziko úrazu, i pro pokročilejší, zdatné sportovce a i při využívání bezp. pomůcek

- pokročilé techniky jak side flip, různé kruty atp. jsou nezdravé na páteř (doporučuji pokročilým pouze a osobně se jim vyhýbám)

- pokročilé triky se dělají obvykle na jednu stranu - jednostranné zatížení

- i skoky jako backflip, salto atp. jsou pro netrénované dítě nezdravé (tvrdé dopady)

- parkur je opravdu cool a zábavný, a to tak moc, že často dítě přestanou bavit ostatní sporty, které jsou o základech - jako protahování, strečink, posilování atp. Parkur už o tomto není - ten je o skákání a volnosti pohybu. Neplést si ho s gymnastikou. Je to zásadní rozdíl.

- Je úzce specializovaný a vhodnější spíše pro sportovce menších gymnastických postav

- Naprosto nevhodný pro kohokoli s nadváhou (gravitace neodpouští)

- Taktéž nevhodný pro děti s hyperhybností (viz. článek o hyperhybnosti)


pozn. v našem oddíle Parkur4fun se snažíme vždy rozdělit parkuristy do skupin dle dovedností a dbáme maximálně na bezpečnost a nutíme se protahovat, strečovat a posilovat střed těla.


Od kolika let je tedy parkur vhodný?

- pokud vaše dítě již chodí 4 roky pravidelně 2x-3x týdně na tréninky juda či gymnastiky, je protažené a ve strečinku a ve zpevňování středu těla už dosáhlo vysokého stupně, tak je čas na parkur - zábavu létání. V tuto dobu již je minimální riziko úrazu a je čas pokračovat a zdokonalit se. Tato doba může být v 8 letech, ale spíše doporučuji 10 let a více, kdy je tělo již řádně zpevněno.

- Parkur4fun - v našem oddíle je stále dost zaměřen na gymnastiku a protahování, stejně tak nepodceňujeme základní výuku pádů(Michal je judista a gymnasta), ale je to PARKUR, ne gymnastika ani judo!


Jak poznám že je dítě zpevněné - níže vložím několik základních videí, a k tomu popis co to znamená kdy.

Uvolněná záda - mosty, "tik taky", přemety a skákané přemety. Na videu je vidět jak postupně se to trénuje. Pravdou je, že toto je možné umět již v 5 letech, ale nic se nesmí uspěchat.

Dítě by mělo perfektně zvádat kliky(bedra se nesmí bortit ani po více opakování, umět dřepy s výskokem atp.)


Zde jsou základní gymnastické prvky na kterých je vhodné pracovat (na tréninku, ale i doma když je čas). Všechny tyto cviky vaše děti dobře znají z našich hodin:

1. šnůra, 2. kobra, 3. stojka, 4. placka, 5. most, 6. předklon. V době zlatého věku motoriky 6-11 let, ale i dříve 3-6let) stačí 1-2 tréninky týdně aby se toto naučili na úroveň kterou vidíte níže. Samozřejmě musí chtít.

Proč musí umět základy než se vrhnou na parkur? Ono dělat roznožku přes bednu když neuděláte placku je dost obtížné. Když nemáte silné břišáky a děláte salto a nohy vám pokaždé ulítnou, nebo při skrčce nezvládnete přitáhnout nohy, končí to těžkými dopady. Když neumíte perfektně most a most ze stoje, je dost těžké naučit vás skákaný přemet. V tomto případě se učí rovnou většinou "backo" salto vzad - kde děti nemusí být protažené, ale tím pádem se samozřejmě nikdy už nenaučí přemet a tvrdý dopad u salta vzad, není pro páteř ani kolena nic extra dobrého. (osobně salta nepreferuji - děti vědí).


Že je parkur/akrobacie zábava všude? Je to tak. Musel jsem točit ale samozřejmě jsem skákal s nimi. :):) A hlavně bylo 16 stupňů - proto i ta prázdná pláž. :):)
Zde je vidět skok v krutu. Pokud je tělo dokonale zpevněné je minimální riziko úrazu a je to super zábava.Salta vpřed - perfektně zmáknutá ale uvidíte zde i začátky a chyby a i špatné a křivé dopady. Což do měkké duchny a při zpevněném těle nevadí a dítě se to brzy naučí - viz současná videa.:) Samozřejmě když se cvik učíme, chyby budou vždy - proto jsou zde duchny, aby minimalizovaly riziko úrazu.
"Backo" (salto vzad) . samostatně a s dopomocí.


Comentários


bottom of page