- Martin Kadubec
Dotazy
Aktualizováno: 28. 5. 2022
Návštěvy na hodinách, slevy, vratky, nemoc, kimono, pásky, licence, a další dotazy.
VELMI ČASTÉ DOTAZY.
Co si mám vzít na první hodinu?
Judo a pohybovky: Postačí pouze tričko, tepláky (nebo kimono, pokud ho již máte) a pití. Cvičíme na boso, takže tenisky nejsou potřeba. Nicméně ve větších a studenějších tělocvičnách se hodí i přezuvky pro přechod mezi šatnou, tělocvičnou a toaletou. Atletika: Zabalte si tričko, tepláky nebo kraťasy, tenisky do haly a pití.
Jsou povoleny návštěvy na hodinách?
Návštěvy nemáme moc rádi, ale má to své výjimky… Proč? Na tréninku se musí všechny děti cítit příjemně a bezpečně. Trénink musí být místo, kde se děti nebojí dělat chyby a učit se z nich, kde na ně není vyvíjen jiný než nezbytný tlak a stres.
Mezi dětmi se o to starají trenéři – umravňují kolektiv, vytvářejí přející a podpůrnou atmosféru mezi dětmi. A sami si velmi hlídají, jakým způsobem chválí nebo opravují děti. Přítomnost kohokoli dalšího na hodině to může narušit a trenér to pak už nemá ve své moci. Často zažíváme, že se děti v přítomnosti rodičů začnou předvádět. Nebo se naopak v přítomnosti někoho cizího začnou bát zkoušet to, co jim nejde. Kdy je přítomnost rodiče vyloženě vhodná? Máte-li plaché či bázlivé dítě, pak mu vaše přítomnost na prvních hodinách dodá sebejistotu a klid.
Výjimky? Vaše podpora a zájem jsou pro děti nesmírně důležité. Proto nám ve větších tělocvičnách nevadí, pokud se párkrát za rok přijdete podívat… naopak. Prosíme ale o nenápadnost. Přijít o chvilku později, sednout si stranou např. na ochoz a nedávat o sobě moc vědět.
Kdy je to vysloveně nevhodné? Typický příkladem je, že dítě se chce rodiči ukázat jakmile ho uvidí jak skvěle zápasí. Jeho soupeř(kamarád) o tom ale neví a stále jede velmi lehce a opatrně, když dítě vyhecované na něj skočí a může mu způsobit nechtěně úraz. Z praxe vím, že nepříjemný úraz se nám stal i při přelézání duchny. Kdy dítě krásně přelézalo 2 metry vysokou duchnu, uvidělo rodiče, kteří ho natáčeli akorát a tak jim chtěl rychle zamávat oběma rukama aby to bylo pořádně vidět. A bohužel spadl a narazil si rameno tehdy pouze (nikdo to nečekal, protože jsme to trénovali mnohokrát - je to rutina a zábava) a pokud se dítě drží je to naprosto bezpečné.
Musím mít na judo kimono?
Ano, kimono jsou „montérky“ pro zápasení. Jde o pevné a bezpečné oblečení. Mnoho technik juda nelze bez kimona provést bezpečně, protože bez kimona nemá soupeř pevný úchop a nemůže kontrolovat pád soupeře. V začátečnických kurzech se seznamujeme s judem na technikách na zemi, kde se bez kimona obejdeme. Po Vánocích je už kimono absolutní nutností. Kimono tedy může být hezkým vánočním dárkem.
Kde a jaké kimono si mám koupit?
Ideální je bílé kimono určené pro judo. Nekupujte kimona na aikido nebo karate – nebývají dostatečně pevná a trhají se. Doporučujeme např. kimona Daedo. U firmy Hayashi jsme pro vás na ně vyjednali 15 % slevu. Jako slevový kód vyplňte 'J4F20'.
Můžeme si nahradit zameškané hodiny?
Ano. V případě nemoci je možné(ne nárokové) si nahradit hodinu na jiném místě. Vhodné místo si můžete vyhledat např. v přihláškách. Dejte pozor, abyste si vybrali hodinu na stejné úrovni, jakou navštěvujete. Určitě by nebylo vhodné, aby si začátečník nahrazoval hodinu u pokročilých a naopak.
Moc prosíme, jen to oznamte e-mailem nebo SMSkou trenérovi hodiny. Počítejte s tím, že trenér má právo veta a může vám to z různých důvodů zamítnout (hodina je přeplněná, je v plánu nějaká speciální aktivita atd.).
Náhrady hodin nejsou nárokové, je to umožněno prostě proto, protože chceme aby děti cvičily co nejvíce a náš oddíl je natolik velký že toto můžeme nabídnout.
Pokud Vaše dítě zameškalo více než měsíc v kuse (např. zlomenina, mononukleóza, Covid lockdown atp.) vracíme poměrnou část příspěvku. Pokud jedete k babičce, nebo do školy v přírodě, či rýmička, nebo se mu prostě nechce, prosím za tyto hodiny nemůžeme vracet příspěvek, trenér i nájem se platit musí ať na hodině jste či nejste.
Je možnost chodit na jednotlivé hodiny a platit pouze ty na které chodím např. formou permanentky?
Ano. Využívají toho zejména dospěláci, kteří chodí na tréninky opravdu jen jednou za 14 dnů, či za měsíc a platí se 200kč/lekce.
ČASTÉ DOTAZY.
Lze uplatnit benefit od zaměstnavatele nebo příspěvek pojišťovny?
Ano, fakturu pro zaměstnavatele je možné vystavit, ale upozorňujeme, že se jedná o platbu členského příspěvku a takto to bude i na dokladu uvedeno. Pokud budete chtít čerpat příspěvek u zdravotní pojišťovny (programy prevence) a budete k tomu potřebovat daňový doklad (fakturu), kontaktujte nás před provedením platby na mirka.kadubcova@judo4fun.cz. Nejprve vystavíme fakturu a poté až zadávejte převod.
Chceme se odhlásit z hodin. Co máme dělat?
Nejjednoduším způsobem je vyplit odhlašovací formulář. Na jeho základě vám vrátíme přeplatek členského příspěvku.
Poskytujete slevu na sourozence?
Neposkytujeme.
Je nutné se registrovat do evidence Českého svazu Juda?
Ne není. Nutná je, pokud chce vaše dítě aktivně závodit nebo chcete oficiálně a nesmazatelně zapsat zvýšení pásku (výkonnostního stupně) dítěte.
Jak se zaregistrovat do evidence Českého svazu Juda?
Nejprve si ověřte, že skutečně nejste v evidenci Českého svazu juda. Pokud jste se v evidenci nenalezli, tak se prosím zaregistrujte. Popis a odkaz na registraci naleznete na www.czechjudo.org/prihlaska-do-klubu. Pro vyplnění pole „Žádám o zařazení do klubu“ klikněte na otazník vedle tohoto pole, zvolte Středočeský kraj a v seznamu zvolte JUDO4FUN. I když to není povinné, tak prosíme nezapomeňte nahrát i fotografii (i pro zvýšení pásku je po nás vyžadována) a hlavně před odesláním zkontrolujte správnost vyplněných údajů. Chybu můžeme opravit, ale jsou to zbytečné komplikace :-).
S čím mám počítat v souvislosti s COVID-19?
Je možné, že nás ještě čekají nějaká další opatření. Tak nebo onak vy se můžete spolehnout, že se k vám vždy zachováme férově. Finance za zkrácené pololetí jsme vám vraceli a v případě dalších omezení opět vracet budeme. Garantujeme vám, že za pololetí proběhne 16 lekcí – většinou ale proběhne 18–20 lekcí. Hodně totiž záleží na tom, jak vyjdou prázdniny, státní svátky a ředitelská volna. Pokud někde proběhne méně než 16 lekcí, tak máte nárok na kompenzaci. Automaticky vás v tomto případě kontaktujeme.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT - někteří z Vás se mě ptali:
Kdy dítě začít specializovat:
Obvyklá doba na specializaci ve sportu je po 12. roku věku. PROČ?
zjednodušeně u dětí je vývoj mentální v několika fázích:
3-6 let - předškolní věk:
- cílem je získání základních pohybových dovedností
- získání sociálních dovedností - komunikace s kamarády, spolupráce, naučit se hry atp.
- pochopení autority trenéra a získání disciplíny (jen tehdy se může dál učit)
6-12 let - zlatý věk motoriky:
v tuto dobu je vhodné trénovat všestrannost.
- můj osobní názor na toto období je, že je nutno se zaměřit na pohyb, který nelze trénovat ve starším věku. Což znamená - protahování šlach (rozštěpy, šnůry, mosty), gymnastika (hvězdy, přemety, salta) a dát důraz na posilování středu těla.
13 - 16 let - žákovský věk - dospívání:
- zde je již zřejmé zda je dítě sólista(judo, gymnastika, atletika) nebo týmař (fotbal, floorbal, hokej atp.) a je vhodné ho tímto směrem zaměřit.
- dále je již i jasné zda se chce sportu věnovat rekreačně pro radost (1-3 tréninky týdně), nebo rekreačně s malými závodními ambicemi(3-6 tréninků týdně), nebo se vrhnout na závodní kariéru (5-14 tréninků týdně).
- v prvním i druhém případě je pro Vaše dítě vhodný náš oddíl JUDO4FUN - judo hrou, ve třetím případě ne. Ve třetím případě - závodní ambice je nutné přejít do reprezentačního střediska USK Folimanka, nebo do jiného.
pozn. Je známo mnoho případů sportovců, kteří začali týmovým sportem(fotbal) a zjistili že jsou solisti a dělali atletiku(Šebrle).
Další krásný příklad že není nutno děti specializovat už od malého věku, je Krpálek, který do 13 let dělal všestrannost a ve 13 letech začal s judem.
-
Je judo zdravý sport pro děti?
Každý sport, který je jednostranný je pro děti VŽDY nezdravý. Judo by mělo začít být jednostranné až při specializaci ve 13 letech, do té doby by se měla trénovat zejména všestrannost. Záleží tedy na trenérovi a koncepci oddílu. Rozhodně doporučuji, když dáte dítě do jakéhokoli oddílu, se zeptat na jejich koncepci, a podívat se na lekce atp.
Na co si dát pozor při trénování:
- dětem do 18 roku věku se vyvíjí srdce. Rozhodně není vhodné děti přetěžovat extrémní zátěží at již běh (marathon, nebo i dlouhé zápasení). Je zde riziko trvalého poškození srdce.
Dětem do 18 -21 roku věku se vyvíjí páteř a klouby. Pokud ho začnete zatěžovat velkými vahami příliš brzy, zpomalíte, nebo úplně zastavíte růst. Je známo například, že Mike Tysonův trenér nechával Mika běhat s 50 kilovým pytlem na zádech po tělocvičně, aby mu zastavil růst - protože měl předpoklad příliš vysoké výšky a to není pro box úplně vhodné. Obdobně je známo přetěžování gymnastek atd.
Dětem se vyvíjí mozek. Jakékoli rány a údery do hlavy jsou naprosto nevhodné. O boxu je všem známo že není vhodný (ani pro dospělé) natož pro děti, ale například u nás v republice se ještě stále neakceptuje již celosvětově známý fakt, že hlavičkování na fotbale zásadně poškozuje mozek. V evropských zemích jako Německo, Francie, stejně tak v USA je u dětí povinnost nosit na fotbal helmu!
