top of page
  • Martin Kadubec

Zdravá strava - základní informace.

Aktualizováno: 23. 7. 2023

Vzhledem k tomu, kolik informací je veřejně dostupných na internetu, jsem vůbec nečekal, že děti bude toto téma zajímat. Na Military kempu 2023, jsem ale zjistil neuvěřitelný zájem o téma stravy a zdravého životního stylu, kdy se mne děti(6 leté, i 16 leté) dokázaly ptát a soustředit se na toto téma více než hodinu v kuse.

Mám z tohoto zájmu velkou radost a rozhodl jsem se tedy sepsat (budu muset napsat zřejmě několik článků) základní informace ohledně výživy, kterými se já řídím a prospívají mi.


1. Jak rozlišovat a poznat zdravé potraviny od nezdravých?

- naše tělo je živý organismus, který kromě toho že jeho orgány se navzájem dokonale doplňují a podporují, je plný tzv. dobrých, ale i špatných bakterií. V těle jich máme až 2.5 kilogramu. Tyto bakterie nám pomáhají trávit potravu, zbavovat se škodlivých látek a také zvyšují imunitu a ovlivňují naše psychické naladění a stress, či dobrou náladu. Někdo jim říká druhý mozek/emoční mozek. Tyto bakterie také zásadně ovlivňují naše chutě - prostě v našem těle převažují ty bakterie, dle stravy kterou jíme.

Bakterie využívají obvykle procesů jako je kysnutí(acido, kefír, kyselý jogurt), nebo kvašení(zelí) atp.

V každém případě tělu prospěšné bakterie mají rády živé potraviny!!

Tzn. to co není zpracované a je ideálně utržené na zahrádce(okurky, jablka, švestky, rajčata), tím není co zkazit.

(proč mluvím u stravování hned o bakteriích? Připadá mi, že většina lidí nepovažuje naše tělo za živé, ale jako za nějaký stroj co musí fungovat. Věřím, že představa bakterií, vám pomůže pochopit jak moc jste vlastně živí a jak moc je živá strava důležitá pokud chcete zůstat živí dlouho :):))

- Obdobně veškeré bobule - jahody, borůvky, maliny atp. Samozřejmě med, bylinky, zelí.

- Pro ty, co řeší váhu, je nejvhodnější zelenina, pro ty co mají rádi cukr, tak ovoce. V ovoci je spousta cukru (50%fruktoza, 50%glukoza). Ale je v něm také vláknina a spousta zdravých látek a navíc bakterie nám pomáhají ho dobře trávit - na rozdíl od obyčejného bílého cukru.


- Velmi prospěšné pro bakterie/naše tělo jsou kysané výrobky.

- Místo chipsů atp. preferuji ořechy, olivy, místo dortů med s ořechy, jogurt s ořechy a datlovým sirupem či medem atp..

- Vajíčka jsou potravina, kterou jím denně. 3-8 ks.

- Česnek, cibule, paprika. (už faraonové věděli jak prospívá).

- Jsem zastáncem masa (hlídám si kvalitu ale), ať již steaků, nebo vývarů, ryb.

Z cukrů - miluju med a proto mám i několik včelstev a mám vlastní BIO med.

Rozhodně mívám každý rok pár litrů medu navíc, tak pokud byste měli zájem, kontaktujte mne.

V medu, přestože je zdravý, je spousta cukrů - jak fruktózy tak glukózy. Je v něm ale také spousta pro život důležitých látek. A je to tzv. živá potravina. O medu a jeho pančování bych mohl vyprávět hodně, to je na jiný článek ale. :)


Samozřejmostí jsou u mne luštěniny - hrách, čočka, fazole(u fazolí pozor v syrovém stavu jsou jedovaté - 5ks stačí k úmrtí).

Čaje, piji každý den, osobně preferuji kvalitní japonské zelené čaje.

Do čajů jsem zblbnul celé moje okolí a nakupuji ho ve velkém.

Obvykle od SHENGMU.

Pokud byste měli zájem vyzkoušet též mne klidně kontaktujte a mohu Vám doporučit co mě chutná a klidně rovnou objednat i pro Vás. (pokud bude velký zájem dám do dalšího článku více informací)


Preferuji jíst méně, ale kvalitní potraviny.

Jednoduše řečeno, potraviny nezpracované, živé, nebo minimálně zpracované, jsou pro naše tělo dobré.


2. Jaké jsou nejvíc nezdravé potraviny kterým se vyhnout a proč?

Největší zlo vidím v tzv. super zpracovaných potravinách. A těm doporučuji se naprosto vyhnout.

- hranolky prodávané ve fast foodech. tzn. předsmažené, pak zmražené, následně fritované na mnohokrát využitém obvykle nejlevnějším oleji. (pokud by to byly bio brambory usmažené na olivovém oleji použitém jen jednou) nevidím v tom problém a ty si s chutí dám.


- Chipsy a pochutiny podobného typu

- Dorty a zákusky plné bílého cukru a nekvalitních surovin.

Je rozdíl pokud je dort z domácích surovin plný ovoce či borůvek, spolu se smetanou, a doslazen např. agávovým, či datlovým sirupem. A trocha cukru popravdě také nikomu extra neublíží.

- Ranní cereálie. Jenom cukry - super zpracovaná potravina.


- Tyčinky typu Snickers, Mars, atp. čistý cukr - nic zdravého.

- Nápoje coca cola, fanta a podobné.

- Pivo - kromě neuvěřitelného množství cukru je zde ještě alkohol.

Pokud si bez alkoholu nedokážete život představit, doporučuji suché víno.
- Vše co obsahuje sladidla typu aspartam(coca cola zero, žvýkačky aj.), jsou to karcinogeny.

- Margaríny (typu rama atp.)

- Donut, koblihy.

- dávám si pozor na různá Éčka, dochucovadla, stmelovadla, prostě čím delší seznam na obalu tím spíše se tomu vyhnu.

- vyhýbám se kukuřičnému sirupu. Dává se téměř všude - toto je náročné. :)


3. Potraviny, které je třeba omezit a nahradit například zeleninou

- veškeré obilné výrobky, zejména čistě bílé (chleba obsahuje kromě lepku i 53%sacharidů). Pečivo způsobuje v těle záněty.

- mléko převařené/pasterizované. Preferuji místo něj kefír atp. tzn. živé mléko. A kupuji si mléko nepasterizované, které po dvou až třech dnes zkysne a udělám z něj tvaroh a kyšku. Osobně mléka piji velké množství každý den.

- Slazení cukrem je často nevyhnutelné, ale občas se dá nahradit různými agávovými, datlovými, čekankovými sirupy, nebo medem. Stále je to cukr, ale trochu jiný cukr se spoustou přidané hodnoty.

- Velká polemika je zda je vhodný řepkový, či slunečnicový, nebo olivový olej. Zde si nedovolím diskutovat, názory se velmi různí. Osobně ale preferuji olivový olej (řecký extra panenský), který piji 0.5-1dc každý den jen tak na chuť a na doplnění energie.

- Místo olejů preferuji častokrát standardní vepřové sádlo na smažení.

- Brambory - někdo bez nich nedokáže žít, někdo je nesnáší. Osobně mi brambory nevadí, ale preferuji spíše zeleninu, v bramborách je hodně škrobu/cukru.

- Soja - zde se názory různí. Osobně se snažím sóje spíše vyhýbat a ze sójových výrobků preferuji MISO, a různě po Japonsku zpracované sójové potraviny.


pozn. Napsal jsem záměrně o potravinách které jím více, protože se často setkávám s lidmi, kteří mi říkají tak to bych nemohl jíst nic. S tím nesouhlasím, je spousta velmi zdravých, či neškodlivých potravin všude.

Stačí si přečíst obsah či se zamyslet nad výrobním procesem daného výrobku.


bottom of page