top of page
  • Martin Kadubec

Zdravá strava II. Doplňky stravy.

Aktualizováno: 23. 7. 2023

Všechny děti se již s různými doplňky stravy setkaly a tápou v tom co je dobré či ne. Když lékárny nabízí Kratom, každá večerka Red Bull, prodejny se zdravou výživou AMINO, BCAA, v každé reklamě na netu vidí proteiny se zázračným vlivem na svaly atp. Zejména puberťáci v tomto plavou, obdobně jako já kdysi. Můj názor vyzkoušený praxí je níže.


DŮLEŽITÁ FAKTA:

- Od Boha, či matky přírody jsme dostali chuť, zrak, čich, hmat proto, aby naše smysly správně předem odhadli co budeme jíst a dle toho začalo tělo vylučovat správné enzymy. Známá je např. amyláza, která se vylučuje slinami, už při pohledu na jídlo. Pokud tedy u jídla koukáte do telefonu, či na televizi, dost tělu ztěžujete zpracování potravy. :)

- Proteiny a aminokyseliny - Megamass, Amino, BCAA, Laktofit atp.. Obvykle se vyrábí z normálních vysušených potravin jako žloutky, bílky, syrovátka atp. Pokud si někdo myslí, že mu snězení 20 vajec(v prášku) který má chuť borůvek či vanilky pomůže k růstu svaloviny, dosti se plete. (rovnou mohu s jistotou říci, že pokud po tom přiberete svalovou hmotu, je jisté, že v prostředku je nějaký zakázaný steroid - o tomto je mnoho kauz na internetu lehce dohledatelných). V komplexních proteinech ale může být pár látek které vašemu tělu chybí (vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny atp. a pokud nemáte zdravou stravu, není to špatný nápad doplnit velmi střídmě proteinem).


- Jiná věc je, pokud jste podnikatel, či voják, který nemá šanci se kvalitně najíst(např. jen konzervy po dobu několik měsíců) či jste v zahraničí a místní strava vám nesedí, pak takový šejkr plný aminokyselin a bílkovin může být pro vás "záchrana". :)


Dalším daným faktem je, že nejsme schopni zpracovat více než 0.8 g bílkovin na kilogram svojí váhy. Což znamená, pokud vážíte např. 75kg, stačí vám na den 60 gramů bílkovin. Které potraviny mají kolik a čeho najdete jednoduše na netu, nebo se zeptejte CHATu GPT on vám řekne detaily.:)

Jak vidíte, tak sníst více než jsou standardní porce je naprosto zbytečné zatěžování organismu. Na oběd např. řízek 100g(31g bílkovin), večeře 4 vajíčka(26 g bílkovin), průběžně mléko či trocha jogurtu a jste v pohodě. Nemusíte mít obavy, že byste umřeli hlady. Pokud naopak dáte na snídani 4 vejce, na oběd 250 g steak a na večeři ještě třeba 200g smažák, tak vše co je nad 8g/kg jde do "depa"(do břicha či orgánů).


Trochu jiné je to u profesionálních bodybuilderů. kteří v v době nabírání váží přes 120 kg i více (následně zhubnou do plavek pomocí diuretik a extrémně přísné sacharidové diety).

Když berete zakázaná anabolika, vaše tělo je schopno zpracovat až 4 g bílkovin na 1 kg váhy. Když tedy vážíte 120 kg(průměrný kuturista) a potřebujete tedy dodat 480 gramů bílkovin, není to skrze vajíčka až tak jednoduché. Museli byste sníst přesně 80 vajec denně, abyste byli ok. :) což úplně vaše zažívání nedá. A pro tyto lidi zde jsou proteiny, aminokyseliny atp. Nebudu více rozebírat, je to jasné snad každému nyní. Proto musí profesionální kulturisté každé tři hodiny i v noci doplňovat bílkoviny v šejkrech atd.


U sportovců, kteří nesypou, ale mají dvoufázové tréninky a opravdu hodně dřou, je strašně důležitá vysoká kvalita stravy a odpočinek. Zde již je opravdu důležitý osobní trenér, a stravu a odpočinek pečlivě naplánovat. Zde je nutno řešit superkompenzaci a možná i nějaké doplňky stravy!! Dále je nutné řešit mikro, mezo a makro tréninkové cykly.

V ostatních případech je to obvykle jen placebo, velmi drahá moč a zbytečné poškozování jater, ledvin a čistících orgánů.

Plus matení žaludku a střev tím že jíte vajíčka(protein), která chutnají jako vanilka - to tělu nedělá dobře. :) :) A průser je, že až si na to vaše tělo zvykne a vy mu dáte opravdové borůvky, či vanilkovou zmrzlinu, tak ono si myslí, že jíte vajíčka. Prostě ANARCHIE.:)Efedrin(zakázáno), Kraton(zatím povolen v ČR), Red bull a další. Tyto nápoje zvyšují pozornost a výkonnost. V armádě jsem měl možnost některé z těchto látek nosit u sebe (pro případ extrémního nasazení), stejně jako morfin(pro případ extrémní bolesti).

Věřím, že pro vojáky ve válce(která není fér a nejede se dle pravidel), stejně tak možná piloty, herce, hudebníky, řidiče a snad i další kteří nesmějí udělat chybu, protože na nich závisí životy druhých, jsou tyto akcelerátory ve výjimečných situacích akceptovatelné.

Pro studenty či děti a všechny lidi v normálních životních situacích je to naprosto zbytečné, zdraví poškozující a samozřejmě je to i nefér.

Další problém těchto látek je vysoká návykovost a extrémní poškozování zdraví. A stejně tak jejich kombinace je ještě horší (red bull a vodka atp.).Nicotin: je další známou látkou zneužívanou ve sportu, má povzbuzující účinky.

Proto se někdy v mladém věku stává paradox, že ti, sportovci, kteří kouří, tak 2-4 roky mají lepší výkony než jejich kamarádi nekuřáci. Toto období samozřejmě skončí po těch pár letech, kdy se jejich plíce zaplní dehtem a přínos nicotinu již nestačí. Nicotin zvedá srdeční frekvenci o cca 30 procent a snižuje chuť k jídlu. Proto někteří lidé oprávněně usuzují, že jakmile přestanou kouřit, ztloustnou. Je to obvykle tak.(srdce se již tolik nenamáhá a tělo se začíná čistit, plus nervozita nemít nic v ruce nutí kuřáky stále něco jíst). Dále jim chybí hormon štěstí (serotonin) který se do těla dostává pomocí cigarety a nahradí ho obvykle čokoláda, či alkohol(pomáhají vylučovat stejný hormon štěstí - serotonin).

btw. nicotin obsahují i rajčata, lilek a spousta dalších potravin. Nicotin sám o sobě je zdraví v malém množství prospěšný.


KREATIN: Jedinou látku, která je veřejně povolena a využívána a kterou jsem zkusil a v malém množství doporučuji starším dětem je Kreatin. Kreatin mám vyzkoušen a na mne funguje velmi dobře, navýšení síly i objemu - nabrání vody), urychlená regenerace atp. Žádné zázraky ale je to viditelné. Rozhodně ale zatěžuje játra a pokud berete větší množství připravte se na "jebáky" na zádech a ramenou. :) A pokud je to extrémní, znamená to, že vaše játra jsou přetížena(pomáhá jim kůže) a ideálně hned přestat. A začít se čistit - kopřivový čaj, ostropestřec atp. Není to ale nic extra alarmujícícho.


Jiné látky:

Karnitin

Testosteron booster

Anabolic ....

atp.


Osobně si myslím, že je tyto látky brát naprosto zbytečné. Raději investovat do kvalitní stravy.


Vitamíny, stopové prvky - v dnešní ochuzené stravě je opravdu těchto látek občas nedostatek. Pokud tedy víte, že nemáte přístup ke kvalitní stravě(např. jste měsíc někde na lodi) a nemáte každý den ovoce a zeleninu, je vhodné tyto doplňky používat. Pokud ale máte ovoce a zeleniny dostatek, je to mnohem lepší.


Comments


bottom of page