• Martin Kadubec

Závody a závodníci

Aktualizováno: 31. 1.

Závody mimo oddíl mohou být velmi motivační, ale i demotivační:(.

Nezapomínejte na to, že vyhraje jen jeden ze dvou. A že prohra v judu často bolí. Příprava tedy musí být důkladná. Samozřejmě by to mohlo namotivovat k větší zodpovědnosti sama k sobě, záleží ale na mnoha faktorech.

Dotaz: Máme zájem závodit i na závodech mimo oddíl JUDO4FUN. Co proto musíme udělat je tato možnost vůbec a jaké jsou podmínky a doporučení?


V našem oddíle JUDO4FUN, máme závodnickou skupinu, která pravidelně na závody jezdí. Poznáte je snadno, podle červených oddílových znaků - viz. obrázek níže.


Ve znaku je i zapsána výkonnostní třída, kterou daný závodník má.

  • červený znak bez čísla značí 10 výkonnostních bodů

  • III. výkonnostní třída znamená 30 bodů,

  • II. výkonnostní třída značí 70

  • I. výkonnostní třída značí 100 bodů.Jak funguje bodování - získávání výkonnostních tříd:

1 bod značí jedno vítězství na závodech mimo oddíl. (ještě se toto odvíjí od toho zda porazil vyšší pásek či nižší - pokud např. porazí nižší o jeden stupeň má pouze 0.5 bodu, pokud o dva body, má 0 bodů a stejně tak je to i opačně).


Oddílové přebory - kvalifikace na závody mimo oddíl:

Náš oddíl na judo-víkendech pořádá pravidelně oddílové přebory, kde v případě zájmu o mimo-oddílové soutěže je nutné nahlásit a my Vašeho judistu necháme zápasit s několika našimi aktivními závodníky. Pokud je váš mladý judista schopen jim konkurovat (neříkám je porazit), jen konkurovat, tak teprve tehdy Vám doporučím závody mimo náš oddíl.


PROČ nedoporučuji rovnou závody mimo oddíl?

Je to proto, že na našich oddílových závodech panuje velmi přátelská atmosféra, my trenéři naše judisty známe a známe jejich dovednosti a dokážeme při závodech minimalizovat rizika úrazu. Naši závodníci na oddílových závodech dávají velký pozor, častokrát mají zakázáno používat techniky, které jejich soupeři neznají atd. atd.


Níže vkládám i několik videí ze závodů - at máte trošku představu jak to tak vypadá.Kdy závody ne:


  1. Když dítě není připraveno, pak to vypadá takto.

Zde je zřetelně vidět i slyšet, že dítě závodit nechce, bojí se, ale rodiče a trenér ji do toho tlačí. Je na Vás zda myslíte, že to bude pro dítě přínos či ne.


Síla i technika chybí.A zde je vidět, proč je nutno hlavně umět dobře padat.


Další zásadní informace k závodění:

  1. Věkové rozdělení:

Začneme od nejmladší kategorie:

Koťata jsou děti, kterým je v daném roce 7 a 8 let. Judo dělají pro radost, často jako všestrannost s judem.

Mláďata, těmto je 9 a 10 let v daném roce.

Závody jsou pro tyto kategorie spíše formou zábavy, setkání se s novými soupeři, vyzkoušení dovedností mimo oddíl a zápasí se místní závody. Nejsou zde žádné velké ambice.Mladší žáci - 11 a 12 let v daném roce. Je vhodné, aby dítě již začalo mít judo jako hlavní sport pokud chce vítězit na judo turnajích.

Starší žáci - 13 a 14 let. Zde již jsou závody velmi náročné a dítě musí již mít judo jako hlavní sport a trénovat ideálně min. 4x týdně, spíše více.


Tyto dvě kategorie kromě normálních turnajů, mají možnost se utkat i na prestižních turnajích, zvaných krajské poháry. Tyto poháry jsou obvykle čtyři ročně. Pokud se na těchto krajských pohárech umístí (do pátého místa) získávají body. Tyto body se následně sečtou a nejúspěšnější závodníci následně reprezentují kraj a oddíl na Mistrovství republiky.


V případě úspěchu na mistrovství republiky je i možnost účastnit se dětských olympiád v judu, či evropských soutěží v rámci českého svazu juda. Také tyto děti se účastní různých soustředění mimo náš oddíl.


Dále zde je kategorie dorostu, juniorů a mužů, kategorie v závodní sféře zastřešuje USK Folimanka, kam je ideální aby děti, pokud jsou úspěšné ve starších žácích plynule přešly. (pokud chtějí judem žít a reprezentovat naši republika jako např. Krpálek).FACEBOOK a více informací:


Pokud se chcete podívat na zápasy našich závodníků a získat další informace, tak níže máte odkaz na naši FB závodnickou stránku, na které řešíme detaily. Závodníky v současné době zastřešuje Vláda Šaroch a s ním následně budete většinu věcí řešit.


Odkaz na FB stránku zde: https://www.facebook.com/groups/343496552662948/edit