top of page
  • Martin Kadubec

Zápasení, techniky, box, mma kdy je čas začít.

Kdy už budeme konečně zápasit, kdy už bude box, kdy už pojedeme techniky v postoji. Toto bývá otázka malých dětí, ale často i rodičů. Jak to tedy je. :)


I. JUDO:

  1. O SOTO GARI. Obvykle touto technikou začínáme postoj, u začátečníků ve věku 6 let a více po 6 měsících. U mladších dětí(3-6) je to vždy na rozhodnutí trenéra kdy je dítě připraveno. (má za dítě zodpovědnost a rozhodně neriskuje otřes mozku).

Základní podmínky pro start techniky O SOTO GARI:


- Když umí slušně pád v zad (uširo ukemi)

- Jakmile dítě udrží hlavu při pádu na záda(toto je priorita - asi nechcete, aby se vaše dítě na tréninku 30 x praštilo do hlavy)

- jakmile má kimono a umí spolupracovat s ukem(s parťákem) tak, aby ho umělo dovést správně do pádu


poznámka: Je nutné chápat fyziologii mladších dětí (do 6 let) tyto děti, mají nepoměrně větší a těžší hlavu oproti tělu a slabší krk. Proto u menších dětí děláme minijudo a jen až jsme si naprosto jisti, že je dítě připraveno dělat techniky v postoji tak to zkoušíme- Obvykle do měkkých duchen.

- surovost a sebestřednost je naprosto nevhodná pro nácvik technik. Dítě musí chápat, že to toho druhého může bolet a je na něm aby ho správně dovedlo do pádu.2. O GOŠI: Druhou techniku kterou učíme je o goši. Technika ze které vychází komplet GOŠI WAZA - techniky boků. Proto se jí říká velký bok v překladu. Jen výjimečně ji učíme děti mladší 6 let.


Základní podmínky pro start techniky O GOŠI:

- perfektní plank a dobrý klik.


Zpevněný střed těla je naprostou nutností. Dítě které nezvládne perfektní plank, by nemělo dělat goši wazu - techniky boků.

- Kvalitně zmáknuté dřepy a stabilita v nich. (spousta dětí i ve vyšším věku s tím má problém)

- spolupráce s UKEM(parťákem) je naprostou nutností. Pád z výšky na záda už hodně bolí a pokud je špatně doveden tak může dítě skončit i v nemocnici.Z této techniky následně po dokonalém zvládnutí rovnováhy, koordinace, spolupráce se dají trénovat pokročilejší techniky jako Harai goši, Uči mata, a další.

3. Mae ukemi - pád v před. V našem oddíle zakazuji začínat pády.


Vyžaduji po trenérech, aby první děti naučili kotoul vpřed. Mae ukemi je jednostranné a děti si nepohlídají a ani trenér nezvládne dohlédnout aby dítě dělalo pád na obě strany.

Na slabší stranu to pro dítě ve 4-řech letech téměř nemožné. Často to neumí ani 6 leté děti. A jednostrannost směřuje ke skolioze. Proto vždy začínáme kotouly. až dítě zvládne kotoul, teprve tehdy učíme mae ukemi - pád vpřed..

Časem se to zpestří kotouly bez rukou, skoky a pády.


Z toho jasně vyplývá, že i techniky kde tento pád je nutný se trénují mnohem později. Viz například uki otoši, či ura nage:
4. Uširo ukemi - pád vzad:

Zde děláme výjimku - u malých dětí právě z důvodu nepoměrné velikosti hlavy vůči tělu učíme rovnou pád vzad(kdy je hlava na stranu) a ne kotoul vzad.

Kotoul vzad je extrémně náročný gymnastický cvik pro dítě. Jakmile to ale jen trochu jde, učíme správný kotoul vzad. Z uširo ukemi vychází další zábavné judo gymnastické průpravy jako třeba:

Rybička - dá se v budoucnu použít i jako únik z techniky. Viz. Zantaraya skill.
Výpony vyžadují dokonalou motorickou souhru.Následují motorické průpravy - hvězdy:

jejichž cílem je dokonalý únik z těžkých technik jako tomoe nage či ippon seoinage:


BOX, MMA a další fighty.

Filosofie našeho oddílu je nejdříve děti naučit základy, všestrannost, gymnastické průpravy. Následně po zvládnutí tohoto učíme praktickou sebeobranu outdoor, kerá začíná být propojená i s jinými bojovými styly jako je třeba box, taekwondo, tay box a jiné.Osobně jsem přesvědčen, že děti by údery do hlavy neměly inkasovat (box atp.) z důvodu rizika trvalého poškozování mozku.

Samozřejmě pokud se v 16 ti a starší děti samy rozhodnou do toho jít a boxovat, je to jejich volba. Tuto volbu by ale neměl dělat nikdo za ně. Dle mě ani rodič by neměl toto chtít po svém dítěti a motivovat a chválit ho za to.Takže kdy dítě začne zápasit? Až trenér rozhodne že je připraven!!!bottom of page