top of page
  • Martin Kadubec

Talent, nadání, motorické IQ

Aktualizováno: 14. 1.

Co je talent, k čemu je, výhody nevýhody. Jak ho poznat.

Budeme mluvit o motorickém - sportovním talentu.

68%populece je mezi 90-110 IQ.

IQ(inteligenční kvocient):

100 = 50 procent populace=norma

100 - 120 = nadprůměrný

120-140 = vysoce nadprůměrný

150 = fenomenální/geniální

85 - 100 = lehce podprůměrný

60 - 85 = velmi podprůměrný

méně než 60 = dis motorický
Co je inteligence zjednodušeně:

je schopnost se cokoli naučit za určité množství času. Dá se říci, že všichni jsme schopni se téměř jakoukoli věc naučit, rozdíl je pouze v tom jak rychle.


Motorická inteligence - typický příklad: gymnastický cíl prvního roku je naučit dítě hvězdu. Na začátku první hodiny vidím, že na hodinu přišly děti a žádné neumí ani kotoul(to znamená všechny jsou na stejné startovní čáře).

Jsou děti, které se kotoul i hvězdu naučí během prvního tréninku (nadprůměrné), pak jsou děti a těch je drtivá většina, které se naučí kotoul a hvězdu během prvních dvou měsíců, a pak jsou děti, které se to naučí do konce pololetí.

V některých výjimečných případech trvá naučit se hvězdu i celý rok.

Samozřejmě v průběhu tréninků zasahuje mnoho faktorů:

- jak často dítě trénuje(1x,2x,3x,5x týdně)

- zda dělá i jiný sport(gymnastiku, fotbal, hokej, balet) - každý má jiný vliv

- podpora doma (např. doma tím žijí, koupí tatami, trampolínu, cvičí s nimi)

- motivace a cílevědomost(pokud dítě víc baví tablet či mobil, je to těžší)

- pokud dítě i u rodičů vidí že cvičí, má zásadně větší motivaciVcelku často se mi stává, že mi rodiče zavolají s tím, že by chtěli dítě přihlásit k nám na parkur, či judo, protože jejich dítě neustále běhá, skáče z něčeho, je k nezastavení a rozhodně je prostě hrozně nadané pro pohyb a musí na parkur, který mu prostě musí jít. (o parkuru napíšu samostatný článek).


V tuto chvíli nelze říci zda je dítě nadané či ne. Ale dá se to přirovnat velmi lehce k tomu co znamená genialita. Feynman byl znám, že již v 6 letech dělal účetnictví svému otci, Mozart v šesti letech skládal opery, atp. Standardně geniové v 6 letech již ovládají několik cizích jazyků atd. Pokud tedy vaše dítě toto neumí, nemusíte se trápit tím, že máte doma genia(což je velká úleva).

Obdobné je to ve sportu. Pokud vaše dítě ve čtyřech letech je dokonale koncentrované a jakmile uvidí v televizi krátký záběr gymnastiky(např. olympiáda) a rovnou(ve velmi rychlém časovém sledu bez jakéhokoli vedení) udělá rozštěp, šnůru, přemet, hvězdu, špicar atp. tak máte doma genia a je třeba to řešit.

Pokud ale je nabitý, rád běhá, skáče a dělá prostě "bordel", tak máte doma normální zdravé dítě a to je to nejlepší co se Vám mohlo stát. Je čas ho učit soustředit, a učit ho naslouchat autoritám, aby mohl navštěvovat nějaký kroužek s ostatními dětmi a užívat si skvělý život. (prostě cvičit 4fun). :)


Pokud máte doma génia(chce se naučit víc než ostatní), nebo neposlušné dítě co nemá respekt k autoritám a nechce poslouchat, tak potřebujete obvykle soukromé lekce, kde se budou věnovat přímo jeho osobnosti na "míru". Ani v jednom případě není náš oddíl pro vaše dítě vhodný.


Má tedy smysl soupeřit s ostatními, když nejsem génius?

Pevně věřím, že stejně jako v životě většinu ušlechtilých a krásných zaměstnání nedělají geniové. Doktoři, projektanti, učitelé, analytici, piloti, vojáci, hasiči, vedoucí firem atd. to nejsou geniové. (někdy ano samozřejmě) A jsou šťastní, úspěšní a naplnění svojí prací.

Nositelé Nobelových cen za fyziku, matematiku, to je něco podobného jako olympionici a mistři světa.

Každý prostě nemůže být mistr světa a je to hrozně zbytečné někdy se o to snažit. Ke štěstí stačí prostě jen na sobě makat a žít fajn život plný pohybu, který vám jde. Osobně jsem naprostý odpůrce vrcholového sportu, myslím si, že více děti poškozuje, než prospívá, ač samozřejmě může být motivací pro děti. (chci také být jako Krpálek) ale následně demotivační(tak to nikdy nebudu, nemám geny).

Takže soupeřit ano, ale pro radost a mít i radost z prohry. (přece ten druhý vyhrál když soupeřil s námi - považuje nás tedy za soupeře, a to je supr) :). A k čemu je sport prospěšný jsem již psal zde:
pokud Vás zajímá více informací ohledně měření IQ a jak to celé vzniklo, zajímavé video na toto téma je zde:
bottom of page