top of page
  • Martin Kadubec

Sport a zdraví - negativa

Aktualizováno: 22. 6. 2023

Kdy je sport ještě zdravý? Kde jsou hranice? Je nějaký sport špatný?


Známé pravidlo všeho moc škodí, platí i ve sportu.


Motto: "dítě má běžet dokud se směje". Toto vystihuje asi komplexně vše. Dokud jste u cvičení šťastní tak tehdy to děláte dobře a je jisté že si to budete chtít zopakovat a zlepšovat se atd.


Mezi největší chyby ve sportu řadím:

- Jednostranné cvičení. Za účelem vyššího počtu opakování techniky a tím pádem většího úspěchu na závodech se dítě specializuje na jednostranné cvičení a tím vznikají problémy s páteří (obvykle skolióza). Známé téměř ze všech sportů.

Zde ale nejde o to, že by byl nějaký sport špatný, jde o nedostatečnou kompenzaci, přemotivovanost a příliš vysoké a nezdravé ambice.

Zde zase platí druhé známé motto: " největším nepřítelem dítěte je ambiciózní trenér a nebo rodič".

- Malý důraz, nebo vůbec žádné protahování, strečinky před, ale i na závěr tréninku. (stačí krátce a změny jsou zásadní). Osobně mi připadá, že si to děti vůbec neuvědomují jak důležité to je a asi v dnešní době již toto téma není moc zajímavé. Přitom protaženost a pevnost úponů zásadně snižuje riziko úrazu, ukazuje na celkové fyzické zdraví.

Měly by protažení a rozehřátí brát jako automatiku ať již si jdou zaskákat do jump-areny, nebo dělat hvězdy na zahradě, ale popravdě i když si jdou zakopat do míče.


- Přetěžování: motto: "Dřít umí každý, ale odpočívat pouze šampioni" . Je nutno umět odpočívat, využívat super-kompenzace, dělených tréninků atp. Svaly rostou a regenerují pouze když se odpočívá. Při extrémním přetěžování těla zejména v mladém věku, kdy není vyvinuto srdce riskujeme poškození srdce. Dále nejsou dovyvinuty epifýzy kostí a i zde riskujeme trvalé následky typu poškození růstu, skoliózy, kyfózy, lordózy atp.


Přetěžování je obvykle dočasný proces, tím chci říct, nemůžete se přetěžovat celý život. Obvykle tělo přetěžujete do několikátého úrazu, či poškození srdce, kdy vám doktor řekne, máte zakázáno sportovat.

Nebo po hlavičkách do míče dostanete mozkovou mrtvici (nic výjimečného - o tomto je výborný rozhovor našeho předního neurochirurga) atp. To je asi ten nejhorší případ.

Nejobvyklejší případ je ten, že dosáhnete několika menších úspěchů(mezioddílové turnaje, možná krajský turnaj), větších už ne a se sportem znechuceně trvale skončíte, protože např. chybí ekonomické zázemí(každý nemůže podporovat dítě dlouhodobě ze svého jako Janek Ledecký), či každý nemá tak brutální talent aby mu stačilo jezdit na rybníku za barákem a pak vyhrál mistrovství světa (Sáblíková). A je známo mnoho dalších případů super talentů, včetně judisty Krpálka.- Nevhodná strava, podpůrné prostředky. S cílem za každou cenu vyhrát, je již známou součástí sportu zneužívání různých prostředků vhodných k navýšení výkonu. At již dostupný Kratom, energetické nápoje, léky pro zvýšení kapacity plic, nebo utlumení bolesti, no a samozřejmě i silnější zakázané látky. Všechny tyto věci poškozují vnitřní orgány - srdce, játra, ledviny a dál už asi není nutné více říkat. Na internetu je toho spousta.Kdy je vhodné dítě přetěžovat?

- Pokud jste vy sami mistři světa a na vašem dítěti je vidět od dětství vlohy pro váš sport a je vám i trenérovi jasné, že toto je budoucí mistr světa, tak tehdy asi stojí za to, zariskovat jeho zdraví a zkusit tu medaili získat.

V tom případě ale pravděpodobně nejste na našich stránkách(a tento článek nečtete), protože náš oddíl nemá vůbec žádné ambice trénovat Vaše dítě. Musíte je dát do rukou profesionálům, kteří s tím mají zkušenosti a mají ambice je dotáhnout na svět.

Prostě reprezentační střediska.


V našem oddíle máme cíle opačné - sport a pohyb jako celoživotní cestu.

Vrcholový sport považuji osobně za nezdravý a jsem proti němu.


Kdy je hranice ideální pro hubnutí a kdy je to už moc?

- pokud na to nepoužíváte přístroje ("tak jako já, jste ze staré školy" - žádné hodinky mi nebudou říkat zda jsem se dobře vyspal atp.), tak jednoduché pravidlo např. při běhu je: utíkejte tak, abyste u toho byli schopni si povídat s někým, ale nemělo by to pro Vás být komfortní. Tak to je přesně ta správná hranice.


bottom of page