Toto je jedno z nejčastějších sdělení, které nám voláte, či píšete. Chtěl bych Vám k tomu říci pár slov.
Všechny malé děti jsou šikovné a rády se hýbou. Je to tak. A my je moc rádi trénujeme.
ALE, ne všechny malé děti(4-7let) poslouchají. Což je zásadní problém v kolektivu. Prosím toto je DŮLEŽITÉ POCHOPIT!
- pokud je šikovnému dítěti 4.5 roku a zařadíme ho rovnou na parkur(jak mnoho z vás chce), je zde na 20 dětí jeden trenér, který trénuje děti ve věku 7-11 let. Tyto děti byly všechny šikovné už od 3 let a prošly si minijudem, atletikou, gymnatlonem atp. jsou zpevněné, poslouchají a ví co mají dělat a už umí dokonale průpravné cviky vhodné pro parkur.
Pokud sem tedy zařadíte dítě, které je super šikovné(stále běhá, skáče, nedá se zastavit), ale neposlouchá, neumí být v kolektivu dětí, cpe se dopředu v řadě, není dost rychlé oproti 10 letým aby po dopadu ihned uhnulo z dopadovky, skáče ze stejné výšky jako 7-10 leté děti, tak riskujete vy a i my, poškození zdraví vašeho dítěte.
Trenér je chce zvládnout a tak místo toho, aby se věnoval 20 ti 7-10 letým opravdu pokročilým dětem, skáče kolem super šikovného 4 letého tak, aby se mu nic nestalo.
Další problém často slyším - už chodí na judo rok, bude mu 4 a půl roku, letos musí do pokročilé skupiny na opravdové judo.
- prosím uvědomte si, že s vaším dítětem do té skupiny chodilo dalších dvacet dětí. Všechny tyto děti jsou už mírně pokročilé po roce a když zůstanou ve stejné skupině, tak jsou tam se svými kamarády které znají, kteří jsou stejně pokročilí jako oni. Ano obvykle nastoupí do této skupiny několik dětí začátečníků, kteří cvičí ve stejné skupině, ale cviky na nižší úrovni.
Další věcí co byste si měli uvědomit je, že judo dříve bylo povoleno od 10 roku věku. Je to proto, že je to jednostranný sport - stejně jako floorbal, hokej atp. Do 10 roku věku, kdy je zlatý věk motoriky, je vhodné, aby dítě dělalo především, gymnastickou průpravu, všestrannost atp. Ne specializaci.
btw. Krpálek začal ve 13 ti letech. a jak vidíme nic mu neuteklo. Nebojte se.
Přesto bych chtěl zmínit co znamená super šikovné dítě co stále běhá, skáče a je nezastavitelné versus talentované dítě.
talentované dítě je naprosto soustředěné, a cokoli mu ukážete dokáže okamžitě, nebo velmi rychle napodobit. Když mu něco nejde, tak tak dlouho to zkouší až mu to jde. například: vidí gymnastické rozcvičky a chce umět šnůru a rozštěp. Samozřejmě mu to nejde hned. Ale zkouší to sám tak dlouho(obvykle to trvá 3 týdny), až se to naučí. Vidí kotoul jak se dělá správně - chycení nohou a napotřetí to udělá správně.
Nepotřebuje k tomu skoro ani trenéra, prostě se soustředí, dává pozor na video či ostatní děti a dokonale to zopakuje. To je talent a pokud opravdu máte doma dítě s takovýmto talentem, stojí za to nám napsat a zde se dá opravdu udělat výjimka a zařadit mezi starší děti. Trenér to obvykle pozná po prvním tréninku.
PROČ TO TEDY NAJEDNOU JDE?
Takové dítě obvykle nechce hrát žádné hry, ostatní děti ho extra nezajímají, chce prostě jen dělat striktně a dokonale techniku cviků. Starší děti ho obvykle automaticky obdivují a pomáhají mu, protože je neotravuje, a naopak jim může být vzorem.
Jestli jsme už takové dítě potkali? Ano, bylo jich několik za ty roky. A vždy se dostali mezi pokročilejší, ale až po doporučení od trenéra minijuda, či atletiky, který je doporučil obvykle po 2 měsících, s tím, že do skupiny kde je nyní nepatří a patří mezi pokročilejší. Sice hodinu vůbec nenarušuje, ale je o tolik lepší než ostatní, že to trenéra mrzí, chtěl by ho naučit pokročilejší věci, ale nemůže, protože není možné aby se ve skupině 20 dětí věnoval pouze jednomu talentovanému. A pak přemýšlíme:
následně je hodně na zvážení zda mu neublížíme, když ho přesuneme z jeho kolektivu 4-6 letých dětí do kolektivu 7-10. Těmto dětem to ale nevadí. Dokážou akceptovat svoji roli zde obvykle.
Řešíme to i s rodiči, zda chtějí dítě odizolovat od jeho kolektivu(věkového), často ho pak nepřijmou mezi sebe.
Comments