top of page
  • Martin Kadubec

Funkční diagnostika a rizika:

Hyperhybnost, zkrácenost, nadváha, skolióza, lordóza aj. Jak poznat, v čem vadí, kdy nevadí.


Hyperhybost:

O hypermobilitě-hyperhybnosti se mluví hrozně málo, ale je to problém týkající se téměř 20 procent dětí a 5 ti procent dospělých.


Co to je hyperhybnost:

Hypermobilní lidé mají větší rozsah pohybu v kloubech. To jim umožnuje bez rozcvičení a tréninku provádět takové kousky jako dotýkat se země dlaněmi při napjatých kolenou, dát si nohu za hlavu, dělat dokonalé mosty atp. Hypermobilní lidé mají pojivovou tkáň mnohem volnější a roztažitelnější než je obvyklé, a proto rozsah pohybů je větší než u vrstevníků. Z tohoto jasně vyplývá, že je zde obrovské riziko natržení vazů a šlach.

Hypermobilita je poměrně častá odchylka, se kterou se setkáváme u

20% malých dětí, s věkem však postupně mizí a u dospělých se vyskytuje asi u 5%.

Častým problém hypermobilních jsou tzv. plochá záda.


Jednoduše řečeno: Pokud dítě je zpevněné, silné a přijde mi na trénink tak obvykle pokud doma neprotahuje, tak nedá ruce na zem při propnutých kolenou, stejně tak neudělá most, šnůru, placku atp. To znamená že svalové napětí je v pořádku. Díky pravidelnému tréninku protáhneme šlachy a svaly na cílenou délku a do roka udělá dokonalý most, šnůru, roštěp, atp. Toto je ideální případ. (80%dětí)

Problém vidím tehdy a těžko se mi to vysvětluje(rodičům i dětem), když přijde dítě, které nikdy necvičilo, svalový tonus má naprosto mizivý(neudělá klik, neudrží se na rukou při stojce, bortí se celé při planku), ale udělá rovnou roštěp a dá ruce v klidu na zem při propnutých kolenou. Za zády si ruce spojí a dotkne se zápěstí, palec je schopno dotlačit k zápěstí atp. Rodiče si myslí že mají doma fenomén, ale pravda je opačná. Dítě s hyperhybností musí doma hlavně trénovat svaly a zpevňovat. Gymnastika a parkur pro ně není vhodný sport!!

Dítě které pravidelně protahuje a dělá gymnastiku - zde se nejedná o hyperhybnost, ale o protaženost.

Osobně to hodně řeším a kluci musí doma pravidelně cvičit stabilizační cviky na zpevnění vazů a středu těla. Ale vzhledem k tomu jak dřou a ani jednomu se nedaří udělat čistý rozštěp ani šnůru, jsem si jist že hypermobilní opravdu nejsou :):)

Dále pro jistotu s nimi pravidelně jednou za 6 měsíců jdu k naší oddílové fyzioterapeutce na kontrolu.Zkrácenost:

opačným problémem, se kterým se setkávám mnohem více je zkrácenost. Nedokáži říci z čeho je(stejně jako u hyperhybnosti), zda genetika, strava, systém školního vzdělávání, nedostatek TV(tělesné výchovy) a moc TV(televize :):))?? Ale problém to je velký.

Kdy je dítě zkráceno?

Pokud při předklonu má konečky prstů více než 10 cm nad zemí, je zkrácené. Pokud při roštěpu či šnůře je více než 15 cm nad zemí, je zkrácené.

Pokud dítě dítě více než rok už trénuje, pravidelně protahuje a je stále zkrácené, je vhodné zajít k fyzioterapeutovi se poradit se čím to je.

Rizika: při parkuru a gymnastice - zde to je asi jasné. Tyto sporty vyžadují velkou pohyblivost svalů a šlach. U juda je ale též riziko - pokročilejší techniky - uči mata, ura naga ale i základní jako osoto gari vyžadují protažené zadní stehenní svaly a zádové svaly(hamstringy a longisimy).

Zde kromě dokonalé koordinace, je nutná protaženost a perfektní spolupráce. Jak vypadá taková URA NAGE ať víte. :)

Na protahování je prostě věk 3- 8 let ideální, 8-10 dobrý,10-12 - ještě to jde.

Následně, po skončení zlatého věku motoriky, je už protahování velmi obtížné, ale ne nemožné. Jednoduše, to co protáhnete(výsledek) v 6 letech za měsíc při tréninku 1xtýdně, musíte protahovat rok 5xtýdně ve 13 letech.

Opačně je to zase v posilování, no však viz odkaz na článek výše).


Kdy vzniká hypermobilita díky sportu a je nezdravá?

- u jedinců (obzvláště u dětí), kteří od útlého dětství jsou v určitém typu tréninku přetěžovány, příklad artisti v cirkuse.

- ke zkrácení svalů dochází při dlouhodobém zatěžování svalové partie, které vyvolá trvalou kontrakci, která ho dlouhodobě zkrátí. Prostě závodní styl.

Zde je to ale otázkou - je to vlastně poškození z povolání jak u vrcholových sportovců tak u cirkusáků - což je v každém povolání.Nadváha:


O nadváze se mluví všude a je to celosvětový problém.


Nejjednodušší jak poznat nadváhu - staré známé pravidlo - váha by měla být nižší, či stejná jako počet centimetrů nad 1 metr. Pokud tedy dítě měří 150 cm, mělo by vážit do 50 kg. Dospělý co má 180 cm, by měl vážit do 80kg.

- další možností jsou BMI, měřiče tuku vnitřního, vnějšího atp. (V případě zájmu o komplexní změření(vnitřní, vnější tuk, VO2 atp.) kontaktujte Mirku).


JUDO:

- Judo je vhodný sport při nadváze, pokud se trénuje s rozumem. Tvrdé pády v postoji samozřejmě extra vhodné nejsou - dopady jsou mnohem tvrdší než při normální váze, preferujeme zde spíše zápasy na zemi - bez rizik.

- problém při nadváze jsou tvrdé dopady, strach z pádů a tím vyhýbání se jim a o to jsou dopady pak ještě tvrdší. Zejména ve starším věku už děti nezpevněné s nadváhou obvykle s judem končí.


Parkur:

- Parkur je založený na skocích a dopadech. Pro děti i dospělé s nadváhou naprosto nevhodný!!


Co je vhodné cvičit při nadváze:

- chůze a rychlá chůze - řešit aerobní práh atp.

- Fitness- posilovna

- Nordic walking

- Vytrvalostní běh na kratší tratě - do 5 km prokládaný chůzí

- švihadlo

- joga, taichiRIZIKA:

Ne vždy se to povede, ale pokud dítě není zkrácené, je zpevněné, nemá nadváhu tak rizika i u náročných dopadů co vypadají strašně jsou v pohodě.Skolioza, kyfoza,lordoza. Tyto problémy vznikají důsledkem:


Skolióza páteře:

- hyperhybnosti

- zkrácenosti

- jednostranného cvičení

- slabého svalového tonusu

- nadváhy a nesprávného cvičeníHyperlordoza - krční.

říkám tomu opičí držení hlavy a dětem to často vysvětluji a učím je říkat "sternocleidomastoideus" - možná Vám to už některé řekly doma :):).

Toto postavení hlavy vzniká hlavně u mladcýh dospělých co začínají chodit do posilovny a tlačí bench press, a hlavu nemají na lavici ale zvednutou. Obdobně činka na krku zezadu nedělá úplně dobře krční páteři atp.

Největším zlem ale asi bude křivé sezení u telefonu a tabletů a možná dokonce i u knih ve škole, kde to nikdo neřeší v dnešní době.(možná řeší, nechtěl bych křivdit).

Extrémní prohnutí v bederní části páteře - tzv. jako kačer. Jde o obvykle zborcenou část spodní části páteře, kde není dostatek svaloviny pro podporu páteře - obvykle vlivem nadváhy. Ale může to být i jinými vlivy.

Samozřejmě sedavé zaměstnání, málo pohybu atp.
další extrém jsou plochá záda:


Plochá záda jsou často znakem hypermobility.

Měl je kupříkladu i mistr světa Petr Stach(dělal jsem u něj kurz fitness před lety kde nám to řekl a vysvětloval prakticky nevýhody).

Pro posilování fitness to extra nevadí, ale pro gymnastiku a parkur je jasné, že to vadí extrémně, protože pokud záda nejsou zdravě zakřivena, tak nedokáží tlumit a absorbovat dopady.(přemety, salta, backflipy atp.)


Dalo by se psát mnohem více, ale věřím, že tento základ je dostačující pro pochopení proč učíme jak učíme v našem oddíle.

Všichni trenéři jsou v této oblasti vzdělaní, ale hlavní práce je stejně na rodičích a jejich zodpovědnosti a zdravém úsudku.

Pokud si nejste jisti, tak mne klidně kontaktujte, můžeme probrat, a mohu Vám domluvit konzultaci s odborníky.

bottom of page