top of page
  • Martin Kadubec

Úpolová gymnastika

Pro judisty i gymnasty neznámý pojem. "Úpolová" gymnastika je náš vlastní název pro gymnastiku kterou učíme. (není to sportovní gymnastika ani acrojoga atp.)

Je to prostě gymnastika vhodná pro úpolové sporty, kde se zaměřujeme na:


- zpevnění středu těla (pokud se dítě bortí např. u kliku - znamená to, že má nezpevněný střed těla) a nemělo by ještě dělat techniky jako ogoši a padat ze stoje.

A hlavně není schopné zpevnit střed těla = páteř při pádu.


- základní úpolová gymnastika - skákání na jedné noze, plazení, pavouci, krabi, pejsi (cviky které vaše děti od nás znají) prostě cviky zlepšující základní motorické dovednosti.

- protahování - šnůry, roštěpy, mosty atp. to je naprostá nutnost pro trénink vyšší gymnastiky. Snižuje to rizika úrazu. Je to logické - hvězdu prostě bez protažených šlach nedáte.- vyšší úpolová gymnastika - hvězdy, stojky na hlavě, přemety atp.


- Využití úpolové gymnastiky v judu: po dokonalém zvládnutí vyšší úpolové gymnastiky se děti učí toho využívat při technikách juda. Nechci tímto říct, že je to pro judo nutné, drtivá většina oddílů se na toto vůbec nezaměřuje a mnozí jsou proti tomu. Je jasné, že když se děti z počátku zaměřují na gymnastiku a ne na judo, jsou oproti tradičním judistům, kteří jedou rovnou judo, pozadu.

Osobně věřím tomu, že je naše časem předeženou, ale hlavně i kdyby ne, tak mají dokonalou průpravu i pro jiné sporty. Prostě všestrannost.

Jak to vypadá - techniky:
Ne všem samozřejmě trénování vyšší úpolové gymnastiky sedí. Dále největší progres u gymnastiky je mezi 5-10 rokem. Potom už jsou děti prostě staré. :)

Ve 12 letech pokud je dítě zkrácené, tak jsou techniky vyšší úpolové gymnastiky naprosto nevhodné. A doporučuji zůstat u klasického juda a věnovat se více posilování a fitness a samozřejmě protahovat. :)


Dalším problémem bývá hyperhybnost a obezita - o tom jsem psal ale detailně v článku diagnostika pohybového aparátu - zde:

Komentarze


bottom of page